Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » „Apdovanoti neklystančiu moraliniu kompasu“, -klysta.

„Apdovanoti neklystančiu moraliniu kompasu“, -klysta.

Paskelbta 2012 rugpjūčio mėn. 24 d. | 6 koment.

Žymės: , , , , ,

Ir klysta žiauriai. Kai A. Patackas, buvęs sovietinis disidentas aiškina, kad spaudos konferencijoje prie stalo „sėdi  žmonės, kurių galia yra aukščiau žmonių įstatymų.“, kad jie „apdovanoti neklystančiu moraliniu kompasu“, norisi griebtis už galvos. Kai jis bando padėtį  Lietuvoje lyginti su padėtimi Baltarusijoje ir Ukrainoje, kur, anot jo, „politinis persekiojimas vyksta tarsi legaliai, prisidengiant įstatymais, juos interpretuojant kuo palankiau režimui“, jis paprasčiausiai nusikalba.

quanonline.com

Priminsiu ponui A. Patackui, kad sovietų imperija jau senai sugriuvusi, todėl matuoti demokratinę valstybę naftalinu kvepiančiais pamąstymais neturinčiais nieko bendro su realia tikrove, rodo visišką nemokėjimą elgtis ir mąstyti šiuolaikinės demokratinės ir teisinės valstybės rėmuose. Sakau jam ir visam violetiniam judėjimui: niekas nėra demokratinėje valstybėje aukščiau įstatymų. Jeigu jis ir jo kolegos  įsivaizduoja, kad šiandieninė Lietuva yra vis dar tą pati Lietuvos SSR, siūlau jiems visiems apsilankyti pas psichologą. Pastarasis gal paaiškins psichologiniais terminais, kas yra žmogus, manantis turįs „neklystantį moralinį kompasą“.

Deja, ne tik jis ir jo kolegos mano esantys niekada neklystantys. Lietuvoje su prisipažinimu „Mea culpa“, arba „Atleiskite, aš klydau“ tikrai striuka. Retas politikas turi drąsos Lietuvoje  prisipažinti klystantis. Kodėl? Atsakymas nekomplikuotas: baimė likti kvailiu. Baimė būti įvardintu silpnavaliu. Nors žmogus, sugebantis viešai prisipažinti klydęs, kaip tik rodo vidinį sielos stiprumą.  

Mūsų visuomenės mentalitetas yra iškreiptas autoritarinio, pavlovinio auklėjimo, kuriame vietos nėra žmogiškam suklydimui. Sakydamas pavlovinis auklėjimas, turiu galvoje klaidos-bausmės mąstysena. Ta bausmė suklydus virsta tikra klystančio žeminimo euforija. Ryškiausias pavyzdys mūsų niekada neklystanti prezidentė. Panašaus mąstymo žmonės ilgainiui regi save metafiziniais Dievo pasiuntiniais žemėje, „kurių galva yra aukščiau įstatymų“, anot A. Patacko. 

Suprantu  jų elgesį kaip kilusį iš visiško asmeninio bejėgiškumo suvokimo. Jis ir kiti N. Venckienę remiantys buvę disidentai jau veik dvidešimt metų yra atsidūrę už prožektorių šviesų. Jie jau veik pradingo iš viešos atminties, tapo dar gyvomis istorinėmis relikvijomis. Ir staiga jiems atsirado galimybė atkreipti į save dėmesį apgailėtiname farse. Tame, kur įtariami nusikaltimais asmenis  tiesiog akyse verčiami šventaisiais. Ar jie tai supranta?  Kurgi. Akivaizdu, kad jie su laiku nedraugauja. Akivaizdu, kad jie nesugeba susivokti demokratijos žaidimo taisyklėse bei normose. Taip pat akivaizdu, kad tam tikrose aplinkybėse įgijęs pagarbą žmogus naujose aplinkybėse negali spekuliuoti ta įgyta pagarba. Taip  elgiasi nuo tikrovės  atsilikę buvę disidentai. Jie pamiršo, kad pagarba žmogui nėra užpatentuota. Jie nesuvokia, kad kadaise įgyta pagarba spekuliuoti kaip ir nedera, nes toks žmogus tampa apgailėtinu, juokingu.

Juokingas  yra ir įvardijamas N. Venckienės „politine figūra“. Juk ta „politinė figūra“ toje teisinėje sistemoje  išdirbusi dešimt metų nei karto viešai nepareiškė jokios kritikos tai sistemai, kol ji nepalietė jos asmeniškai.  Tad kuo jos politiškumas pasireiškė? Bailio slapstymuose nuo prokuratūros ligoninėse? Lyg papūgai pasikartojančiuose   jos pasisakymuose, kurių turinio ji niekaip neįkanda, mat juos  ant špargalkės   surašė profesorius P. Gylys? Kad kritikuoja trūkumus teisėsaugoje?  Tai tuos trūkumus kritikuoja kas netingi. Visų pirma žurnalistai ir jie tai darė ir daro jau dvidešimt metų.

Klausantys „Drąsiaus“ kelio kvazi partijos veikėjų pareiškimus, eilinį kartą matai atvirą neapykantą nekaltumo prezumpcijai.  N. Sadūnaitė, kadaise   pasirašiusi pilnoje šmeižto ir iškrypėliškos neapykantos kitokiems knygoje „Sodoma ir Gomora“, dabar aiškina: „Ir šviesa, ir tiesa mūs žingsnius telydi“. O jei nelydi, tai, vadinasi, yra nusikaltėliai“. Klaikus primityvumas, nieko nepasakysi. Taip niekuo nekalta motina sumaišoma su žeme, svetimo vaiko grobimas tampa didvyrišku poelgiu, o vaiką pagrobusioji pavirsta „politine figūra“.  Ir tai vadinasi (ne)rinkiminė kampanija? Žemiau kristi nėra kur.

Tų žmonių „neklystantis moralinis kompasas“ jau senai susikompromitavęs ir sudūlėjęs. Istorijoje pilna atvejų, kai tam tikru laikotarpiu suvaidinę svarbų vaidmenį žmonės ilgainiui praranda ryšį su atsisakančiu sustoti laiku ir gyvenimu, todėl nebesugebančiais  nei eiti šalia, nei spėjančiais  įkandin. Ramina tik žinojimas, kad ir tokie reiškiniai galiausiai išnyksta civilizuotoje, demokratinėje  visuomenėje. 


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • o sis ponulis kolaboravo su komunistais visa okupacijos laikotarpi ir nei karto nebuvo jokios kritikos. Tikras homosovieticus. Kitus kaltinti kas ko nepadare gali tik nepilno proto zmogus. Sis ponulis gan pasipainiojo paskutiniu metu: pasisakymai nelogiski, neapgalvoti, be pozicines linijos. Akivaizdu-blaskymasis. Taip jam ir reikia. gal kada supras...

  Publikavo cha, 2012 spalio mėn. 01 d. 14:05 (prieš 10 metus)

 • beraštis klounas

  Publikavo po, 2012 rugpjūčio mėn. 28 d. 12:11 (prieš 10 metus)

 • KAIP PIRSTU I AKI....

  Publikavo Rita, 2012 rugpjūčio mėn. 26 d. 15:50 (prieš 10 metus)

 • Man įdomu, ko jūs nesivaržote su venckiene vienoje rinkiminėje apygardoje?

  Publikavo Rūta, 2012 rugpjūčio mėn. 26 d. 14:21 (prieš 10 metus)

 • Rašliava charakterizuoja autorių, kaip eilinį homo sovieticusą. Tokį savotišką pokario laikų striboką. Tai logiška -ar Džiugašvilio pasekėjai ar vaikus dulkinantys ir juos dangstantys -Lubiankos brainwasho padarinys. Vienu žodžiu -tikras klounas :))))

  Publikavo Divonis Lokys, 2012 rugpjūčio mėn. 24 d. 21:31 (prieš 10 metus)

 • Apie tokiuos sakoma-teatleidzia jiems Viespats,nes jie nebezino,ka daro.Gal net neverta ir reaguot i ju issisokimus.

  Publikavo nuomone, 2012 rugpjūčio mėn. 24 d. 21:26 (prieš 10 metus)

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2022 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design