Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Danijos socialpedagogai - R. Janutienės melaginga korta

Danijos socialpedagogai - R. Janutienės melaginga korta

Paskelbta 2012 gegužės mėn. 23 d. | 24 koment.

Žymės: , , , , , ,

Šis straipsnis buvo paruoštas spaudai tą pačią dieną, kai vaikas buvo atiduotas teisėtai motinai. Maniau, nėra prasmės viešinti. Tačiau matau, kad "žurnalistė" Rūta Janutienė ir jos protingų durnių šutvė spekuliuoja Danijos socialpedagogų korta....  suteikdami danams neatitinkančią tikrovei kompetenciją Klonio gatvės problemos rėmuose.   Jan Vium - grupės vadovas yra vidurio Danijos regiono socialpedagogų profsąjungos funkcionierius. Pasiskaitykite, prašau, mano interviu su juo žemiau. Bet pradžioje, esminis klausimas Jan Vium:

 

A. V. Bet ar esate pakankamai informuotas apie šią konkrečią bylą?


J. V. Atsakant į Jūsų klausimą galiu pasakyti, kad neturiu jokių galimybių ar prielaidų šią konkrečią bylą vertinti. Tikrai nenoriu sudaryti įspūdžio esą šią bylą kažkaip vertinu ar kaip kitaip būtų naudojamasi manimi šios bylos kontekste.

 

Seime pradėjusi  veikti parlamentinė grupė „Už vaiko teises“ pareiškė, kad stengsis sukurti kuo efektyvesnę vaiko teisių apsaugos sistemą šalyje. Ar todėl ši „Už vaiko teises“ – rašau kabutėse kita prasme,  parlamentinė grupė  pagalbon ir  pasikvietė Vidurio Danijos – Midšelando  socialpedagogų nevyriausybinę organizaciją? Kaip bendravimo su vaikais ir šiaip nelaimingais žmonėmis ekspertus. Grupės troškimu padėsiančius įrodyti pasauliui neva vaiką būtina palikti pas prievarta jį laikančią  „globėją“. Tikintis, kad danų "ekspertizė" taps  galutiniu koziriu. Šios NVO  atstovai atvyksta ketvirtadienį  į Kauną.  Jau anksčiau, tačiau, jos vadovas Jan Vium spėjo pareikšti, kad būtina atsiklausti  vaiko sutikimo grįžti arba negrįžti pas teisėtą motiną.

 

Kaip atsitiko, kad išties rimtos sociologų profsąjungos atstovas dar net neatvykęs į Lietuvą, jau pareiškė savo nuomonę byloje, suskaldžiusią tą Lietuvą į dvi dalis? Ar  jie yra susipažinę su šia byla?  Lietuvos Rytui  į šį ir kitus klausimus  sutiko atsakyti  pats delegacijos atstovas Jan Vium.

 

A.V. Gerbiamas Jan Vium, čia, Lietuvoje, daug kalbama apie Danijos socialpedagogus atvyksiančius į Lietuvą  ir pareiškiančius savo nuomonę  byloje, kurioje vaikas laikomas įkaitu nesiskaitant su teismo sprendimu gražinti jį teisėtai, niekuo nekaltinamai  motinai. Mano asmenine nuomone, Jūsų pareiškimas: „Mergaitė turi spręsti pati“  akivaizdžiai rodo, kad nesate susipažinęs su visomis aplinkybėmis. Vaikas nelanko mokyklos, jau dvejus metus yra uždarytas pas savo tetą ir senelius, kur prieš ją viešai naudojamas psichologinis smurtas ir tai rodoma per visus TV kanalus. Ji verčiama groti koncerte, o jos pokalbis su psichologu išplatintas žiniasklaidoje.  Ar galėtumėte pakomentuoti?

 

J. V. Dėkui už klausimą.  Mielai atsakysiu. Bet visų pirma norėčiau patikslinti, kad esame nevyriausybinė organizacija ir kaip tokia atvykstame į Lietuvą.  Mes neturime jokių įgaliojimų kištis į Lietuvos vidaus reikalus. Neturime jokių politinių interesų. Ir tikrai neketiname kalbėti apie konkretų atvejį.  

 

A. V. Malonu girdėti. Tad, jeigu Jūs nekomentuosite ir nesigilinsite į konkretų atvejį, koks Jūsų atvykimo tikslas?

 

J. V. Mes dalinamės  patirtimi vaikų teisių srityje. Turime gilią patirtį pačioje Danijoje ir  Skandinavijoje. Mes taip pat, deja, esame susidūrę su vaikų išnaudojimu ir tuo nesididžiuojame. Tai labai komplikuotos bylos.  Mes pabrėšime JT Vaikų konvencijos suvokimo svarbą politikams ir žiniasklaidai. Priminsime, kad vaikas turi būti išklausytas ir kuo vyresnis vaikas, tuo svaresnė jo pozicija.

 

A. V. Na, Lietuvos įstatymai nurodo, kad tik 15 metų vaikas gali rinktis savo gyvenimo vietą su tėvu, ar su mama, ar dar kur. Kaip atsitiko, kad Lietuvos parlamentinė grupė kreipėsi į Jūsų nevyriausybinę organizaciją, bet ne į Danijos vaikų teisių kontrolierių?

 

J. V. Taip, aš esu informuotas apie tai, kad Lietuvos vaikų teisų kontrolierė kreipėsi į mūsų atitikmenį.  Šiuo atveju mūsų kontrolierius – Vaikų taryba,  taip pat nepareikš atskiros nuomonės konkrečioje byloje Lietuvoje.

 

A. V. Bet ar esate pakankamai informuotas apie šią konkrečią bylą?


J. V. Atsakant į Jūsų klausimą galiu pasakyti, kad neturiu jokių galimybių ar prielaidų šią konkrečią bylą vertinti. Tikrai nenoriu sudaryti įspūdžio esą šią bylą kažkaip vertinu ar kaip kitaip būtų naudojamasi manimi šios bylos kontekste.

 

A. V. Ar Jūs bendraujate su Danijos ambasada Lietuvoje idant sužinoti Danijos ambasadoriaus nuomonę šiuo klausimu?

 

J. V. Ne, nesikreipiau  į ambasadą, Jie ir nediskutuos šiuo konkrečiu  klausimu su mumis. Bet vėliau, žinoma, mes turėsime politinę diskusiją su ambasada.  Tai normali NVO organizacijų praktika. 

 

A. V. Ar  tokia byla, kurioje politiniais  sumetimais išnaudojamas vaikas, būtų įmanoma Danijoje?

J. V. Taip, aš žinau, kad tokios bylos turi tendenciją dalinti visuomenę į dvi dalis. Ir tai nesudaro sąlygų teigiamam dialogui. Matau iš Jūsų pasakojimo, kad taip Lietuvoje, deja,  ir atsitiko.  Jeigu mes kokių nors būdu galėtume prisidėti prie konstruktyvesnio politinio dialogo, mes tokiu šansu mielai pasinaudotume.

A. V. Dėkui už pokalbį.

 

J. V. Dėkui ir Jums.

 

Buvo ir kitų klausimų, į  kuriuos, deja,  gerbiamas socialpedagogas Jonas Vium neatsakė. Pavyzdžiui, ar jie  kalbėjosi su Lietuvos vaikų psichologais ir vaikų psichiatrais, ar jie žino, kad parlamentinės grupės pirmininkas  Saulius Stoma yra buvęs nusikaltėlis, keičiantis partijas kaip kojines o grupės narys G. Songaila atstovauja ultradešiniųjų  partijai? Kad visa ši byla yra išnaudojama populistiniais politiniais sumetimais, kurioje dalyvauja ir Lietuvos prezidentė? Ir kad jų, danų,  pareiškimai, kokie jie bebūtų,  taps pretekstu parlamentinei grupei „Už vaiko teises“ – kabutės kita prasme, eilinį kartą reikalauti nevykdyti teismo sprendimo?

 

Atsakymą gavau. (Interviu vyko raštu). Bet kitokį, nei tikėjausi. Man buvo atsakyta, kad jų organizacijos viešųjų ryšių skyrius patarė socialpedagogų delegacijos atstovui Jan  Vium su žiniasklaida Lietuvoje nebendrauti.  Atsakymas pritrenkiantis, turint omenyje Danijos NVO demokratines tradicijas. Ką gi, kaip toje Gogolio komedijoje „Revizorius“, lauksime atvykstant delegacijos, kuri nepasisakys konkrečioje byloje, bet vis viena kažką pasakys. Ką?    


Publikuoti komentarą

Komentarai

 • Apie ponia Janutiene is vis neturiu ka pasakyti ji matyt ir teiseja ir prokurore ir advokate viename ir beje viska zinanti aplamai. Tik kazkodel ghina ne mergaites interesus, kieno interesai jaierupi.............???

  Publikavo Rasa, 2012 gegužės mėn. 23 d. 13:22 (prieš 8 metus)

 • Reiktu jam padekoti ir uz tokius atsakymus bei informuoti, kad jo pasisakymai vistiek jau traktuojami, kaip palaikymas teismo nevykdymo ir pan. Jo nuomone pateikta taip, kad jam butu naudinga, pasigilinti, kokia jo cia reputacija ir kontekstas. Galima ir nuorodu prideti. Bei palinketi labai pagalvoti.

  Publikavo domas, 2012 gegužės mėn. 23 d. 13:14 (prieš 8 metus)

 • Nieko nekomentuosiu, noriu išreikšti pritarimą ir palaikymą tam, ką Jūs darote. Ačiū

  Publikavo Rita, 2012 gegužės mėn. 23 d. 11:50 (prieš 8 metus)

 • Nezinau ar apskritai verta kreipti demesi i tokias kaip ta Janutiene ar kaip ji ten. Tai yra ekskrementines (net ne bulvarines) 'zurnalistikos' pavyzdys, gerai tinkamas kokioje nestabilioje lotynu Amerikos valstybeleje. Tik tiek, kad musu vargsus nustekentus zmogelius visa tai labai stipriai veikia ir kirsina, kirsina.. Uch, kiek daug jau 'nusipelne' siai saliai ta janutiene ir i ja panasus..

  Publikavo Elze, 2012 gegužės mėn. 23 d. 11:29 (prieš 8 metus)

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2020 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design