Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Ne, ne žydai sukūrė koronavirusą, Laurynai Kasčiūnai

Ne, ne žydai sukūrė koronavirusą, Laurynai Kasčiūnai

Paskelbta 2020 kovo mėn. 24 d. | 0 koment.

Žymės: , , , ,

Juodai juokauju - TS-LKD Seimo narys Laurynas Kasčiūnas, ačiū Dievui, nekaltina žydų dėl koronaviruso. Bet jis kaltina Lietuvos žydų bendruomenę (LŽB), kad ji finansiškai parėmė naują Rūtos Vanagaitės – „tos melagės“ - knygą „Kaip visa tai įvyko“. Sakysite, ką mano sukurta feikinė antraštė turi bendra su su L. Kasčiūno kaltinimu LŽB? Ogi abi idėjos yra melagingos, leidžiančios manipuliuoti tiesa. Mat, knygos pagrindinis veikėjas yra ne R. Vanagaitė, bet vienas garsiausių Europos istorikų, Holokausto istorijos Lietuvoje ekspertas, istorijos mokslų daktaras Christopher Dickmann (Kristoferis Dikmanas).

Ar kaip tik šis faktas išgąsdino poną L. Kasčiūną? Viena yra kritikuoti „istorijos diletantę“ (anot Rūtos Vanagaitės kritikų), visai kita - Lietuvos prezidento globojamos Komisijos nacių ir sovietų nusikaltimams tirti narį. Slėpdamas, kad bijo tiesos L.Kasčiūnas imasi manipuliacijų pamiršdamas, kad pusiau tiesa taip pat yra melas. Maža to - L. Kasčiūnas kreipėsi į Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkę F. Kukliansky reikalaudamas paaiškinti jam, L. Kasčiūnui, Geros valios fondo (GVF) sprendimo finansuoti „Rūtos Vanagaitės projektą“ motyvus. Cituoju jo teiginį asmeninėje FB paskyroje: „Kuklianski yra bendruomenės pirmininkė, todėl ir klausiu jos, ar 10 tūkst. skyrimas Vanagaitei atitinka fondo tikslus ir misiją.“

Tai atsakymas toks: GVF finansavo bendrą R. Vanagaitės ir Ch. Dickmann projektą. Tačiau Seimo narys kalba tik apie R. Vanagaitę. Kodėl? Nes paminėjus pasaulyje pripažintą istoriką neliktų intrigos. Šio istoriko neįmanoma apkaltinti darbu V. Putino režimui. Jo neįmanoma apkaltinti diletantizmu.

Klausimas L. Kasčiūnui: kokiu teisiniu pagrindu Seimo narys reikalauja Lietuvos žydų bendruomenės pateikti jam GVF veiklos nefinansinę ataskaitą? Reikalauja pasiaiškinimo dėl vieno ar kito projekto finansavimo? ( GVF kasmetinį auditą vykdo valstybės auditas. Jokių nusižengimų nenustatyta). Geros valios fondo steigiamuosiuose dokumentuose niekur nėra įrašytas punktas apie valstybės cenzūrą, tai yra apie valstybės teisę kištis į GVF vienokius ar kitokius sprendimus. Juolab jeigu jie neprieštarauja Lietuvos asociacijų įstatymams, jeigu lėšos nėra išvežamos iš Lietuvos ar kitaip pasisavinamos. Šiame kontekste priminsiu skaitytojams, kad 2009 - 2011 metais aš buvau TS-LKD vyriausybės ministro pirmininko Andriaus Kubilio visuomeninis projekto „Kompensacija už žydų visuomeninę ir religinę nuosavybę“ konsultantas. Mano pozicija buvo vienareikšmė: išmokėtos lėšos turi likti Lietuvoje, fondo įstatai turi atitikti Lietuvos įstatymus, Lietuvos vyriausybė atlieka metinį finansinį GVF auditą. Fondo tarybą sudaro dvidešimt šeši asmenys, kurie ir teikia fondui projektus, o valdyba, kurios atstovais yra visų Lietuvos žydų bendruomenių vadovai, sprendžia projektų finansavimą. Niekur Fondo įstatuose nėra kalbama apie GVF veiklos cenzūrą. Tai būtų tas pats, jei, pavyzdžiui, valstybė ponui L. Kasčiūnui sugrąžintų žemę, o paskui nurodinėtų, kur ir kokias gėles jis turi sodinti savo nuosavoje valdoje. O pasodinęs „ne ten“ privalėtų pasiaiškinti.

Matyt išsigandęs, jog pritrūks argumentų diskusijoje su profesionaliu istoriku, L. Kasčiūnas nusprendė rizikuoti ir peržengti labai jautrią raudoną liniją. Ar jis nesupranta, kad neadekvati, pusiau tiesa grįsta kritika Lietuvos žydų bendruomenei koronaviruso pandemijos sąlygomis balansuoja ant neapykantos kurstymo? Kad jo neadekvatūs pareiškimai gali tuojau pat paversti Lietuvos žydus atpirkimo ožiais? Taip jau elgiasi Turkijos prezidentas, Iranas, palestiniečiai. Taip elgiasi JAV ir Švedijos neonaciai. Negaliu atsakyti, ar jaunystėje buvęs neonacio Murzos dešiniąja ranka šiandien Seimo narys taip elgiasi iš elementaraus kvailumo, ar, piktybiškai spekuliuodamas nutylėjimais, jis sąmoningai skleidžia neapykantą žydams?

 

                                                                                   Tęsinys delfi.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

Šiame puslapyje komentarų dar nėra.

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2023 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design