Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Nuo partizanų iki žydų: silpnoji gynybos vieta

Nuo partizanų iki žydų: silpnoji gynybos vieta

Paskelbta 2017 liepos mėn. 24 d. | 1 koment.

Žymės: , , , ,

Andriaus Tapino flashmob parodė, kad įmanoma pergalingai kovoti su Vladimiro Putino režimo skleidžiama dezinformacija. Kalbu apie Rusijos užsienio reikalų ministerijos (URM) melo kampaniją, kuria siekiama paversti visus Baltijos valstybių pokario partizanus civilių žmonių žudikais. Tačiau ši didžiulį dėmesį patraukusi akcija bei pikta Rusijos reakcija atskleidė ir tai, kad Holokaustas bei dalies lietuvių kolaboravimas su naciais išlieka silpnoji Lietuvos pozicijų mūšyje už istorinę tiesą vieta. Rusijos dezinformacijos mašina būtent ir muša per tą silpnąją vietą, nesunkiai kaldama pasauliui į smegenis lietuvio partizano – fašisto ir žydų žudiko – vaizdinį.

Esu įsitikinęs, kad kovoje su dezinformacija geriausias būdas yra argumentai, grįsti faktais. Tuo pačiu blogiausias būdas – visiškas faktų atmetimas.

Tokia mano pozicija sulaukė negailestingos ura-patriotų kritikos. Esminis kontraargumentas – negalima Rusijai duoti nei vienos galimybės parodyti, kad jų dezinformacijos kampanijoje yra nors krislas tiesos. O taip pat, kad mūsų istorija yra mūsų pačių reikalas. Kitaip tariant, atvira diskusija, kritiškai vertinant to meto bei šių laikų istorinius įvykius, ir nesileidžiant į istorijos politizaciją, yra naudinga tik mūsų priešams. Priešams? Na, kai šiandieninėje Lietuvoje akivaizdžiai heroizuojami žydų žudikai arba kitaip dalyvavę bendrapiliečių žydų persekiojime, pavyzdžiui, Jonas Noreika (Generolas Vėtra) ir Lietuvos aktyvistų fronto (LAF) vadas Kazys Škirpa, ir kai beatodairiškai pateisinama Lietuvos Laikinoji Vyriausybė – turint tokių draugų, priešų nereikia.

Taip pat iškyla rimta problema, viešinant nešališkus pokario partizanų elgesio ir jų veiksmų tyrimus. Turiu galvoje tokius klausimus, kaip antai, kiek tarp pokario partizanų buvo žydų žudikų? Bet ir šioje vietoje pasigirsta įskaudintų kritikų priekaištai, esą kuriam galui painiojami Holokaustas ir pokario partizanų kova prieš sovietų okupaciją? Tai esąs toks Rusijos alternatyvios istorijos kūrėjų triukas, specialiai painioti šias dvi temas, nors kalbama tik apie pokario partizanus, veikusius pokario rezistencijoje.

Šį klausimą kelia ne šiaip neišsilavinę gatvės „istorikai“, o ir solidūs žmonės. Tai tik patvirtina mano teiginius, kad turime rimtą atviros diskusijos ir, galiausiai, visuomenės švietimo problemą. Išsamūs istorikų darbai sunkiai skinasi kelią į platesnį skaitytojų ratą dėl savo akademiškumo, o ir tų įvykių vertinime tautiškai nusiteikusių istorikų tarpe politikavimo netrūksta. Jų pagrindinis argumentas yra „Mes negalime iš šių dienų varpinės vertinti tuometinių žmonių ir įvykių“.

Tačiau Rusijos URM vis kartojama mantra „lietuviai yra fašistai, pokario partizanai – civilių ir žydų žudikai“ skambės tol, kol mums patiems liks neatsakytų klausimų. Kuo daugiau neatsakytų klausimų, tuo naudingiau Lietuvos priešams.

Nors šio komentaro tikslas – tik bendrais bruožais aptarti kai kurias silpnąsias Lietuvos kovos su dezinformacija vietas, vis dėlto noriu parodyti, kad net ir patvirtinti faktai šiuo metu nėra naudojami efektyviai argumentacijai. Pavyzdžiui, yra toks Rusijos URM teiginys, neva pokario partizanai buvo fašistai, žydų ir civilių gyventojų žudikai. O kaip yra iš tikrųjų? Ar apskritai partizanai žudė civilius, ar tai darė apsimetę partizanais NKVD-istai, stribai? Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras vis dar nepateikia atsakymų, kiek partizanų gretose buvo žydšaudžių, vis dar laukiama 2050 karo nusikaltėlių sąrašo tyrimo pabaigos. Tas neefektyvus darbas silpnina Lietuvos pozicijas.

Svarbu atsakyti į Rusijos metamus kaltinimus, neva partizanai žudė civilius. Ar tikrai pokaryje buvo nužudyta 23 tūkst. lietuvių civilių? Pasirodo, yra informacija, paneigianti šį teiginį. Seimo narys, istorikas Arvydas Anušauskas teigia, kad šis skaičius nuleistas „iš lubų“. Jam tekę peržiūrėti pirminius šaltinius, kurie liko KGB archyve. Skaičius 23 tūkst. yra ne kas kita, o bendras kortelių skaičius. Jas kiekvienam žuvusiajam surašydavo kelios institucijos, tad pasikartojimai siekiantys net 70-80 proc.

                                                                                         Tęsinys alfa.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

  • I am Hwa Jurong, a Reputable, Legitimate & an accredited money Lender. I provide all kind of loans locally & internationally to individual and companies. We offer loans at 2% interest rate annually without stress of securing the loan! E-mail: {hwajurong12@gmail.com or hwajrong11@yahoo.com)

    Publikavo Hwa Jurong, 2017 rugpjūčio mėn. 14 d. 12:11 (prieš 5 metus)

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2022 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design