Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Po galimo Vakarų smūgio Sirijai – jokių pasekmių

Po galimo Vakarų smūgio Sirijai – jokių pasekmių

Paskelbta 2013 rugpjūčio mėn. 30 d. | 3 koment.

Žymės: , , , ,

Kuo remiantis tai teigiu? Remiuosi Artimuosiuose Rytuose vykusių konfliktų dinamika. Prieš bet kokį karinį veiksmą įjungiami psichologinio karo veiksmai. Ir priešai, ir galimos aukos bando pristatyti save milžinais, spjaudyti virtualiais pragarais ir pasaulinio karo apokalipsėmis. Rezultatas – „business as usual“.

Kas šiame konflikte milžinai, o kas nykštukai? Iranas, teroristų organizacijos „Hezbollah“ ir „Hamas“, „Al-Qaeda“, Sirija yra nykštukai. Taip, mokantys įgelti, pažarstyti žarijas savomis ir svetimomis rankomis, bet jų veiksmai Vakarų-Rytų konflikto iš esmės nekeičia.

Pavyzdžiui, Iranas vis dar neprarado kontakto su tikrove, kurioje puikiai žino savo vietą, tai yra, žino savo galimybes veikti tiesioginiais kariniais veiksmais prieš JAV ir NATO. Čia kaip su Šiaurės Korėja: parėkė, pasiautėjo lyg koks alkoholikas ir – šnipštas. Eilinį kartą „nugalėjusi“ Vakarus, tiesia „taikos“ ranką Pietų Korėjai.

Irano grasinimai pradėti partizaninį-teroristinį karą prieš Vakarų interesus – neverti nieko. Mat reikia skirti interesus nuo tiesioginės grėsmės. O Iranui niekas negresia. Artimiausiu metu.

Vakarų aljansui simboliškai smogus Sirijai (regis, ir kalbama tik apie simbolinį smūgį), „Hezbollah“ nepradės masinės raketinės atakos prieš Izraelį. Prieš porą savaičių iš Libano šiaurės buvo paleistos kelios raketos į Izraelį ir tuojau gavo tokį pat atsaką. Kuo visa tai baigėsi? Tyla.

Reikia prisiminti, ką šios teroristų organizacijos vadovas Hassanas Nasralahas yra pasakęs po antrojo Libano karo. O jis pasakė štai ką: „Jeigu būčiau žinojęs Izraelio atakos prieš mus pasekmes, nebūčiau pradėjęs.“

Todėl ir dabar nepradės. Mat Izraelio karo vadai visada sako, ką ruošiasi daryti su priešu, ir tai padaro. Beveik 70 metų nuolatiniame karo stovyje esantis Izraelis priešus privertė tuo įsitikinti. Antraip Izraelis jau nebeegzistuotų.

Izraelio sunaikinimas vyksta tik jo priešų smegeninėse. Prieš kelias dienas vienas Izraelio vadovų perspėjo „Hezbollah“, kad jiems užpuolus Izraelį, šį kartą Libano civilių aukų nebus vengiama. Taip ir atsitiks. „Hezbollah“ tai žino. Nors, kai kas teigia, kad islamistų teroristams ir savižudžiams racionalumo trūksta, bet savižudžius valdo racionalūs žmonės. Norintys išgyventi. Taip buvo iki šiol, kodėl turėtų keistis?

Sirijos vadovų kalbos - iš tos pačios bevaisės psichologinio karo operos. Izraeliui jau kelis kartus smogus Sirijai – 2007 metais susprogdinti atominiai reaktoriai, prieš kelis mėnesius priešlėktuviniai rusų ginklai, raketų siunta teroristams Libane - Sirija nesiėmė jokių veiksmų. Ir šiuo atveju nesiims. Juolab, kad Izraelis aiškiai pareiškė, kad į šį konfliktą nesikiš, nebent bus užpultas.

Bet ar galima pasitikėti Sirijos diktatoriaus Basharo al Assado racionalumu? Suvokdamas, jog atėjo paskutinioji, jis bandys sukelti, jo supratimu, apokalipsę. Laikas parodys. Bet Sirijos karas su Izraeliu būtų B.al Assado paskutinis karas. Dėl vieno bepročio yra ir bus aukų. Net ir kritus B.al Assado režimui, vietinio pobūdžio skausmingų problemų nemažės. Bet apokalipsės nebus. Nes Arabų lyga B.al Assado neremia. Ir tai svarbi politinė pozicija į kurią rusai, iraniečiai ir „Hezbollah“ atsižvelgia ir atsižvelgs.

Iranas žino, kad Izraeliui nusprendus bombarduoti jo atomines jėgaines, Izraelio lėktuvams bus leista skristi pro jo priešininkų teritorijas. Kam pyktis, jeigu neturi bent minimalių galių? Štai jau šiandien Iranas pradėjo kalbėtis su TATENA (Tarptautinė Atominės Energijos Agentūra IAEA).

O rusai iš sovietinės patirties žino, kad su arabais reikia vienaip ar kitaip draugauti. Taigi, dėl Sirijos trečiasis pasaulinis karas neprasidės. Tęsis psichologinis karas dėl širdžių ir protų. Bet geriau jau taip, nei visiška beprotybė. Kurios taip nori nevykėliai, jokios rimtos galios neturintys genčių vadai.

Turintys tikrą galią – provokacijoms nepasiduoda. Rusija, pavyzdžiui. Rusijos ministro pirmininko pavaduotojas D.Rogozinas pasišaipė iš Vakarų, sakydamas (Sirijos atveju), kad Vakarai žaidžia lyg beždžionė su granata. Šaipytis jam ir belieka. Mat Rusija jau pradėjo savo piliečių evakuaciją iš Sirijos, tai yra, jau susitaikyta su įvyksiančiu faktu.

Vakarų aljanso karinio smūgio apimties paviešinimas yra skirtas ne kam kitam, bet Rusijai nuraminti. Taip sakoma, jog kuriam laikui Rusijos interesams šioje geopolitinėje erdvėje niekas negresia.

Rusai vis viena nusprendė siusti du karinius laivus į rytų Viduržemio jūrą sakydami, kad tai jau seniai suplanuota misija. Jeigu jiems reikia rimto konflikto, tai tų dviejų laivų nepakanka, nes Sirija - ne Kuba. Turkija jau pasiruošusi atremti galimus Sirijos smūgius ir dalyvauti aljanso baudžiamajame kariniame puolime prieš Siriją. Kitaip tariant, rusai, siųsdami du karinius laivus į galimų karo veiksmų teritoriją, nenaudoja karinės ultimatyvaus pobūdžio grasinimo retorikos.

O Rusijos kalbos apie tarptautinę teisę – nevertos supuvusio skatiko. Jos šiaip, dėl akių. Tegul patys palieka užimtą Gruzijos dalį, Padniestrę, Kalnų Karabachą. Beje, nereikia kreipti dėmesio į kažkokio Rusijos politologo fantazavimą apie Baltijos šalių okupaciją. Tai noras pakaitinti padėtį, sėti psichozę, baimę. Bet toks elgesys yra tos pačios Rusijos impotencijos šiame konflikte patvirtinimas.

Kinija? Kinija ne prie ko. Kinija neturi jokių gyvybinių interesų šiame konflikte.

Taigi, trečiojo pasaulinio karo, apie kurį kai kas svajoja, nebus. Vietiniai pakitimai, galimai kritus B.al Assadui, nepaveiks iš esmės Vakarų-Rytų santykių, tą parodė dešimtmečiais šiame regione vykstantys konfliktai.

Vakarų aljansui šiandien karinės galios kontekste lygių nėra. Ir faktas, kad ši galia negrasina nei Rusijai, nei Kinijai karinėmis priemonėmis. Su pagrindiniais oponentais kovojama konkurencinėmis-politinėmis priemonėmis. Bet kuriuo atveju, atominiai ginklai atlieka visoms pusėms sulaikomąjį vaidmenį.

Todėl simbolinio karinio smūgio prieš Siriją pasekmės kai kam bus pamoka, kurią išmoks, arba ne. Ir tiek. Visi konflikto veikėjai pasitikrins savo pozicijas, kurios niekaip nepasikeis, visi liks prie savo. Vieninteliai turintys naudos iš konflikto - tai naftos ir finansų spekuliantai. Kaip visuomet.

 

Read this article in English

Publikuota lrytas.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

  • I love this peanut bltitre have a hard time finding raw peanuts any suggestions. I live in Cincinnati (north side) and use Jungle Jim's, but would like to know if maybe Meijer's carries them.Thanks

    Publikavo Tona, 2013 lapkričio mėn. 20 d. 14:01 (prieš 10 metus)

  • Įvardindamas nykštukais Iraną ir Siriją, turėjau omenyje, kad ne jie sprendžia pasaulio likimą. Tai daro JAV, ES, Rusija ir -iš dalies, Kinija. Taigi, jie pasaulinio karo patys sukelti negali, o dėl jų minėti žaidėjai tikrai neapsimėtys atominėmis bombomis.

    Publikavo Arkadijus Vinokuras, 2013 rugpjūčio mėn. 31 d. 20:52 (prieš 10 metus)

  • Be abejo jie nykštukai, t.y. aiškiai mažesni ir silpnesti, tad dusinkite ir bombinite juos nesismulkindami. parodykite savo drasą ir jėgą. Juk taip smagu ją demonstruoti prieš silpnesnius. O kai kurie tautičiai atrodo labai džiaugiasi ir didžiuojasi kai gali tapatitntis su stipresniais. Tiesiog gražu žiūrėti.

    Publikavo Vladas, 2013 rugpjūčio mėn. 31 d. 11:21 (prieš 10 metus)

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2023 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design