Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Šovinistai - iš gatvės į televizijos studijas

Šovinistai - iš gatvės į televizijos studijas

Paskelbta 2013 vasario mėn. 14 d. | 0 koment.

Žymės: , , , , ,

Visoje Europoje šovinistai, rasistai ir naciai siekia tapti pripažinto politinio elito dalimi. Būdas: atsiriboti nuo labiausiai ausį rėžiančių rasistinių šūkių, kalbėjimas – įstatymo ribose - apie tautiškumą, kaip išsigelbėjimą nuo Briuselio daugiakultūriškumo.

 

Rezultatas, net tokioje Švedijoje, buvę atvirai nacistiniai gatvės berniukai pateko į Riksdagą. Braižas toks pat ir Lietuvoje. Tereikėjo sušvelninti rasistinį žargoną, ir, prašau, Lietuvos nacionalinis transliuotojas kviečia Lietuvos tautinio jaunimo sąjungos vadus į TV studiją. Geriausiu laiku.

Publicistas V. Savukynas, kvietimą minėtiems veikėjams dalyvauti jo TV laidoje aiškina taip: „Turime garantuoti nuomonių įvairovę. Šie asmenys viešai nacistinių idėjų nepropaguoja“. Deja, nesulaukiau atsakymo į klausimus iš A. Tapino. Ar tikrai yra taip, kaip teigia V. Savukynas?

Pasižiūrėkime. J. Panka, LTJS vadovas per LNK laidą „Diagnozė: valdžia“ kalbėdamas apie homoseksualus, sakė: „Tarp gėjų ir patriotų yra tik vienas bendrumas – „p“ raidė. Tai – patriotas ir pederastas“.

Kitaip tariant, ponas „tautininkas“ mano, kad gėjus patriotu būti niekaip negali. Jei tai nėra rasizmas, nėra nacistinis/komunistinis šūkis, tai kas tai yra tada? Prieš metus Tolerancijos centro direktorius M. Zingeris pakvietė LTJS vadus apsilankyti Tolerancijos centre, susitikime (filmuotas, bus pristatytas visuomenei) LTJS vadovai aiškino šūkio „Lietuva lietuviams!“ prasmę taip: „Mes kalbame tik apie etninius lietuvius“. Traktuotė visai kitokia, nei teismo, išaiškinusio, kad šis šūkis nėra rasis

Dar pavyzdžių? Praėjusių metų „tautininkų“ eitynėse dalyvavo nacis iš Vokietijos. Sustojęs prie Genocido muziejaus, pastarasis uždainavo Horsto Wesselio „Die Fahne Hoch“, - nacionalsocialistų oficialų himną. Šiuolaikinėje Vokietijoje viešas dainavimas dainų turinčių aiškią nacistinę sąsają yra draudžiamas įstatymu (§86a Strafgesetzbuch). Už tokį viešą nacistinių dainų dainavimą baudžiama iki trijų metų kalėjimo.

Praeitų metų eitynėse plevėsavo ir į svastiką panašūs simboliai, SS simboliai kaukolės bei kaulai. Po nacistiniais simboliais žygiavo ir keli Seimo nariai. Tuo sutapatinę kovą prieš homoseksualus su simpatijomis nacizmui. Į šios pastebėjimus buvo atsakytą: „Mes atviri visiems“. Mano atsakymas buvo: „Kol tie „visi“ dalyvaus „tautininkų“ marše, tol dokumentuotai manysiu, kad esate nacizmo, rasizmo bei šovinizmo šalininkai“.

LNK televizija „Diagnozė: valdžia“ laida pasikvietė ir Tautinio centro odiozinę figūrą R. Čekutį. Tikslas, žinoma, parodyti tikro nacisto veidą. Deja, tą bandymą įvertinu, kaip dalinę žurnalistinę ir intelektualinę nesėkme. Nei laidos vedėja, nei laidos ekspertai nesugebėjo parodyti tikro šio žmogaus veido.

Štai, ką išties mano R. Čekutis, prisistatantis eiliniu patriotiniu vaikinuku. Cituoju (FB): „Aš esu bene laimingiausias žmogus pasaulyje, todėl noriu, kad ir kiti tokie būtų - laisvi ir maksimaliai padorūs. Dabar matau, kad kelių šimtų, pastatytų prie sienos, gali ir nepakakti... Nieko tokio, kitiems suveiks bent prevenciškai - „įsisavinant“ eilines ES pašalpas ar „paramą“ drebės ir prakaituos rankelės...“.

Tačiau Lietuvos prokuratūra nusprendė baigti tyrimą, nes įvertino R. Čekučio pasisakymą tik kaip jo asmeninę nuomonę. Na, taip. Tokios pat nuomonės buvo ir norvegas A. Breivikas. Ir tik jam įvykdžius skerdynes, buvo atsitokėta. Kodėl nereaguoja Lietuvos žurnalistų etikos inspektorė? Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisija? Juks tas veikėjas yra „Respublikos“ vyr. redaktoriaus pavaduotojas.

Tačiau šios institucijos apsiėmė vertinti mano kritikos D. Grybauskaitei leksikoną tik todėl, kad į šias institucijas kreipėsi žmogus, pasirodo, siuntęs laišką Seimo nariams su reikalavimu pasiskaityti A. Hitlerio „Mein Kampf“. Šios institucijos šitos detalės nežinojo, todėl gal būtų sureagavę kitaip, tikėtinai. Dabar buvau svarstomas pasiskundus nacių gerbėjui. Būtų juokinga, jeigu nebūtų graudu.

Šiais metais šie „tautininkai“ ir toliau gviešis vienintelę teisę į “teisingą“ Vasario 16-tosios ir Kovo 11-tosios šventimą bei pagerbimą. Jie ir toliau aiškins, kad jie yra piktybiškai šmeižiami, kad jie esą, nieko neturi prieš žydus, nors pereitais metais militaristiniame marše matėme plakatą su kritika buvusiam premjerui A. Kubiliui už išmokėtą kompensaciją už nusavintą žydų religinę nuosavybę. Ir vėl kai kurie Seimo nariai suteiks jiems teisėtumą, tuo menkindami nacistinę grėsmę mūsų istoriškai neišprususios visuomenės akyse.

Bet šis straipsnis ne apie juos. O apie mus, žiniasklaidą. Ne kas kitas, o mes turime neprarasti kontakto su kontekstu, mes turime atskleisti slypinčias už politkorektiškų fasadų tikrąsias reikšmes. Mes turime žinoti, kad Lietuvoje virš šimto tūkstančių žmonių balsuoja už partiją garbinančią galimą žudiką ir Lynčo teismą. Turime žinoti, kad prieš ketverius metus nacistų marše dalyvavo tik keli šimtai jaunuolių. Pernai – apie pusantro tūkstančio.

Tai reiškia ne ką kitą, kad mes neatliekame savo misijos. Kas kalba apie faktą, kad mažiausiai dvylika Lietuvos pokario „didvyrių“, o išties žydų bendrapiliečių žudikų bareljefų iškabinta Vilniuje ir kitose miestuose? Gal V. Savukynas ir A. Tapinas savo laidose šia tema padiskutuotu? Ar tema per daug prieštaringa?

Genocido ir rezistencijos centre dabar renkama dokumentacija šia tema. Tik skaičiai pribloškiančiai daug didesni. Čia kalbu tik apie jau įrodytus. Taip, ir kai kurie teismai, kai kurie prokurorai nesugeba matyti istorinio konteksto. Mat jie jau senai prarado ryšį su Antro pasaulinio karo Lietuvoje kruvina istorija, todėl nejaučia jokios atsakomybės už savo priimtus sprendimus. Tuojau pat lenkiu galvą Aukščiausio teismo sprendimui panaikinti Klaipėdos apygardos teismo sprendimą aiškinusį, kad svastika yra Lietuvos – baltų kultūros dalis.

Taigi sutikę su mums primetama primityvia vaidyba, mūsų visuomenės demokratinio švietimo funkciją galime pamiršti.

Jeigu jau ir kviečiame gatvę į TV studiją, tai bent pradžioje atlikime savo žurnalistų ir intelektualų profesinę pareigą: nepriimti norimą už esamą. Šiuo atveju, remtis biurokratiniais pamąstymais kaip antai „Turime ginti nuomonių įvairovę“, nekvestionuojant, neatskleidžiant tikrų fašistinio apsimetėlio intencijų, yra ir gėdinga, ir neprofesionalu.

Pabaigsiu straipsnį šia tema šmaikščiai ir įžvalgiai pasisakiusio politologo V. Laučiaus žodžiais: „Mes įžengėme į kvailių erą. Įžengėme į ją ne todėl, kad kvailių – daug ir, deja, daugėja. Įžengėme į ją todėl, kad pradėjome pasitikėti kvailiais ir sulyginome visas nuomones. Mes manome, kad Penktadienis gali auklėti Robinzoną Kruzą. Ateina penktadienių karta. Švietimo epochos idėjos nyksta. Buduliškės lemia madas.”.

 

Publikuota lrytas.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

Šiame puslapyje komentarų dar nėra.

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2023 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design