Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Trys procentai ir galas Lietuvos demokratijai

Trys procentai ir galas Lietuvos demokratijai

Paskelbta 2019 lapkričio mėn. 22 d. | 0 koment.

Žymės: , , , ,

Kai nepadorus žmogus negali įeiti per duris, jis veržiasi per langą. Taip ir LVŽS vadas kartu su vadukais ir kitais Seimo nariais išsigandusiais nepatekti į sekantį Seimą. Jie puola žaisti demokratijos korta: „Žiūrėk, reikia platesnio atstovavimo silpnesniems“. Mes žinome, kad R. Karbauskis dirba su Rusija. Bet jau dabar, po trijų metų aišku, kad jis ir jo partija dirba prieš Lietuvą. Nes patekimui į Seimą kartelės nuleidimas nuo 5 proc. iki 3 proc. būtų galas Lietuvos demokratijai.

Pareiškę rūpestį ir meilę demokratijai, per trys pastaruosius metus nebesuskaičiuosi kiek buvo valdančiųjų išpuolių prieš demokratijos principus, žiniasklaidą, prieš teisę žinoti. Daug fantazijos nereikia, kad įsivaizduotum kaip atrodys Seimas ir Lietuva atvėrus kelią bet kam patekti į Seimą. Tie trys procentai reiškia, kad prie šiandien Seime esančių septynių partijų ir mišrios frakcijos prisidės dar keletą violetinių ir tiek pat visokiausių nacionalpatriotų partijų bei judėjimų.

Kai žinai, kad 49 procentai Lietuvos gyventojų nepasitiki demokratija ir jos kokybe (Baltijos tyrimai, 2019.), siūlymas gerokai palengvinti bet kam kelią į Seimą tampa grėsme valstybei. Rezultate virsime Europos Sąjungos parijais. Nes valdžią į rankas gaus žmonės, kuriems „dvasinė Rusija“, anot A. Širinskienės ir R. Baškienės, daug artimesnė, nei Vakarų Europa.

Ir jie visi jau aiškina ir aiškins lengvatikiams, esą jie yra tikri kairieji kovotojai už gerovės valstybę ir prieš korupciją. Pastarajai, deja, galo nesimato. Atvirkščiai, korupcija remiama aukščiausiame lygyje. Priešpaskutinis išsišokimas – susisiekimo ministras Jaroslav Narkevič. Tipiškas sovietinio nomenklatūrininko pavyzdys. Jo dukra, anot Seimo nario Bronio Matelio, gyvena Seimo viešbutyje nemokėdama nuomos. O ką apie jo kelionę į Jungtinius Arabų Emyratus sako R. Karbauskis ir S. Skvernelis? „Vsio zakonno“. Žmonės į tokį įžūlumą reaguoja, todėl LVŽS reitingai krinta jau ne dienom, o valandom.

Paskutinis šiaudas – demagogija apie demokratijos svarbą taip, kad ir arkliui aišku, kad norima bet kokia kaina vėl patekti į Seimą. Kaip? Nuleidžiant kartelę patekimui į Seimą nuo penkių iki trijų procentų. Kodėl ne dviejų? Kodėl iš vis nepanaikinti kartelę? R. Karbauskis puikiai suvokia, kad ne jis vienas gali nepatekti į Seimą per 2020 metų rinkimus. Nepateks ir LSDDP, ir E. Gentvilo liberalai, ir TT, ir mišrios frakcijos veikėjai, todėl R. Karbauskio, ar tiksliau N. Puteikio projektas visiems skamba lyg mana iš, ne, ne dangaus, bet iš populizmo ir politinių lavonų šiukšlyno.

Analogiška diskusija vyko dėl referendumo kartelės sumažinimo nuo trijų šimtų tūkstančių iki dviejų šimtų tūkstančių. Jeigu būtų sutarta dėl mažinimo, visokie paraštiniai būtų pavertę Lietuva chaoso valstybe. Kai prezidentas Gitanas Nausėda, norėdamas visiems įtikti jau taip pat prakalbo apie karteles nuleidimą iki keturių procentų, tai jis pūčia į tą pačią chaoso ir LVŽS dūdą. Juk matome laisvą Seimo kritimą į bedugnę.

Ar aiškintis šiandien dėl politinio elito verto pavadinimo nebuvimo Lietuvoje priežasčių? Neišvengiamai reikia ir būtina. „Klasikinės“ partijos per tuos 30 metų laisvės taip ir netapo klasikinėmis. Partijos nepagimdė nei vieno rimto intelektualo politiko, nei vieno lyderio turinti ne tik moralinį stuburą, bet ir gebėjimą atsikratyti lietuviško provincialumo, pigaus populizmo. Kyla įtarimas, kad vienintelis akstinas einantiems į politiką yra motinos meilės ir aplinkos dėmesio trūkumas. Jau nekalbant apie negebėjimą pakilti virš asmeninių interesų.

Nenuostabu, kad politiniu elitu tampa žmonės, kurių aukštasis išsilavinimas nuo durnumo, nesąžiningumo neapsaugo. Todėl lengvatinės sąlygos visokiems minutę prieš rinkimus susibūrusiems judėjimams nei kiek neprisidėjo ir neprisidės prie vertybinės politikos atgaivinimo. Kaip tokią atgaivinsi, kai vertybių tarp daugelio pretendentų nesurasi nei su žiburiu, o Seimas taip ir lieka mažiausiai patikima vieta Lietuvoje?

                                                                                            Tęsinys delfi.lt


Publikuoti komentarą

Komentarai

Šiame puslapyje komentarų dar nėra.

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2023 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design