Susisiekite su manimi: arkadijus@vinokuras.lt
Arkadijus Vinokuras
Arkadijus Vinokuras - Užrašas
Blogas » Skerdynės Sirijoje ir Vakarų neįgalumas

Skerdynės Sirijoje ir Vakarų neįgalumas

Paskelbta 2012 liepos mėn. 24 d. | 3 koment.

Žymės: , , , , , , , , , , , ,

Skerdynės Sirijoje tęsis tol, kol Vakarai, tai yra ES ir visų pirma JAV atsipeikės nuo  savo politinio neįgalumo. Analogijos toli ieškoti nereikia. Buvusioje Jugoslavijoje karas vyko tol, kol neįsikišo JAV. Jau virš metų vykstančios skerdynės Sirijoje kainavo  virš 16 tūkstančių žmonių mirčių tarp jų moterų ir vaikų.  Akivaizdu, kad tai karas prieš civilius, kuriame vaikai naudojami lyg skydai Bašaro  al Assado gynėjais nuo sukilėlių kulkų. Tačiau  JAV prezidento B. Obamos administracija  per  JT ambasadorę Susan  Rice vis dar kalba apie taikų problemos sprendimą.

 

Ambasadorė vis dar tiki, kad su Rusija dar galima susitarti.  Tikimasi, kad  Rusijos vadovus kažkokių stebuklingu būdu pavyks demilitarizuoti ir lyg kokiems avinėliams atsisakyti savo strateginio partnerio į kurį investuojama milijardais. Rusai net ruošia ištisą Pskovo 76-tą desantinę diviziją „taikai“ palaikyti Sirijoje.  Rusija jau siuntė  du desantinius laivus su karinėmis pajėgomis į Siriją. Gal Prancūzija, pardavusi keturis moderniausius desantinius „Mistral“ tipo laivus Rusijai  kiek atsipeikės?

 

Taigi, JAV administracija tikriausiai nejuokingai juokauja. Juk Sirija Rusijai ne kokia nors Gruzija. Sirija Rusijai yra prestižo ir galios reikalas. Netekimas Sirijos lygu praradimui bent kokios įtakos arabų pasauliui. Tai visų antra. Tačiau visų pirma Rusija gali likti  politiniu pasaulio užkampiu.

 

Kol  nebus imamasi rimtai ginklais remti sukilėlius, tol Rusijai nebus pateiktas politinis pasirinkimas: arba sutvarkote patys B. al  Assado režimą, arba prarandate įtaką Sirijoje. Nors, regis, kiekviena diena letargo miege Vakaruose priartina Rusijos karinį įsikišimą. JAV  valstybės sekretorė Hilary Clinton,  (kalbėdama prieš kiek laiko  Brookings institute, Vašingtonas) sužinojusi, kad Rusija siunčia puolamuosius sraigtasparnius Sirijai, sugebėjo tik gūžtelėti pečiais: „Mes vis viena remsime Kofi Annano diplomatinę misiją“.  Į kurią Rusija, Iranas ir Libano Hezbolah nekreipia jokio dėmesio. Jie visi jau Sirijoje B. al  Assado pusėje.  

 

Taigi, kodėl Izraeliui  tik pradėjus operaciją Cast Lead Gazos ruože prieš pora metų ES buvo sukeltas  griausmingas pasipiktinimo maratonas? O žuvus 1300 palestiniečių iš kurių virš 800 šimtų buvo teroro organizacijos Hamas kovotojai,  buvo šaukiama apie  palestiniečių „genocidą“?  Palestiniečių ginėjai pasaulyje siuntė „palestiniečių  gelbėjimo“ flotilių bangą,“, bet  Sirijos atveju - tik pasyvios reakcijos? Europos gatvėse nesimato jokių palestiniečių ar kitų musulmonų demonstracijų ir šauksmų  tipo „Gelbėkite Sirijos žmones nuo skerdynių!“. Kur dingo palestiniečių draugų ir Vakarų logika?

 

JAV atveju, atsakymas, jokiais būdais nenuoširdus, glūdi amerikiečių konstatavime, kad Sirijos sukilėliai nėra vienalytė politinė masė. Tarp jų, pavyzdžiui,  yra islamistų, siekiančių sukurti dar vieną Iraną, yra ir šiaip su demokratija susipykusios politinės grupuotės. Bet, pasak profesoriaus Barry Rubino,  Artimųjų ir Vidurio Rytų eksperto ir Gloria Artimųjų Rytų tyrimo centro Izraelyje vadovo,  tokia amerikiečių pozicija tik padeda Amerikos priešams:

 

„Taip, tai tiesa,  kad tarp sukilėlių yra visokių grupuočių, tačiau Libijos atveju B. Obamos administracija į tai nekreipė dėmesio. Šiuo atveju ginklus galima tiekti ne islamistams ar salafistams, bet kurdams, druzams ir Sirijos armijos dezertyrams kariams ir karininkams“

 

JAV priešais profesorius B. Rubinas įvardija Iraną ir Rusiją. Šios šalys aktyviai dalyvauja B. al  Assado režimo rėmime finansiškai ir ginklais. Kiekvienas šių šalių režimas turi savo interesų, bet kodėl JAV stovi šalia ir leidžia šioms nedemokratiškoms šalims žlugdyti JAV interesus šiame regione, nesuprantama. Kaip ir nesuprantamas, beje,  JAV prezidento B. Obamos nenoras aplankyti Izraelio. Ko siekia  B. Obamos administracija išvengti?  Ir Egipto atveju B. Obamas politika yra suicidinė, nes tiki, kad  Musulmonų brolybės organizacija taip ir liks nuosaikia. Nors ji jau dabar remia Hamas teroro organizaciją ir tikisi atkurti arabų kalifatą visose Artimosiose Rytose.  

 

Aišku tai, kad JAV administracija nemato reikalo  apginkluoti Sirijos sukilėlius. Profesoriaus B. Rubino žodžiais tariant: „Nepaisant pasipūtusios „pro-demokratijos“ retorikos sklindančios iš B. Obamos administracijos, niekas nesiruošia padėti nuosaikiesiems sukilėliams Sirijoje išvengti sunaikinimo arba būti užvaldytais jų pačių totalitariniai nusiteikusiais kovos broliais. Tai yra ne šiaip tragedija, bet tragedija, kurioje pasyvumas tampa  galinga blogio jėga“.

 

Kažkaip keista kaltinti JAV susidėjus su  „blogio ašimis“, bet faktas lieka faktu: kol Vakarai diskutuoja  pacifistines idėjas, Sirijoje vyksta civilių gyventojų skerdynės. Kiek dar laiko reikės apsisprendimui?

 

Nelaukdami paramos, patys sukilėliai jau įžengė į Damaską, Sirijos sostinę. Iš ten į Turkiją jau pabėgo 24 B. Assado generolai. Laimėjus sukilėliams, daug kam Vakaruose teks nemaloniai muistytis. Rusijai ir Kinijai taip pat. Mat juos pačius baugina nemaloni hipotetinė panaši ateitis, kai JT Saugumo taryboje gali būti svarstomas karinis kišimąsis į jų reikalus. Tai, žinoma, bent kol kas utopija, bet faktas kaip ant delno: Rusija ir Kinija bijo. Ir tai jau visai neblogai.


Publikuoti komentarą

Komentarai

  • Straipsnis isprotejusio

    Publikavo Straipsnis isprotejusio, 2012 rugpjūčio mėn. 13 d. 13:10 (prieš 10 metus)

  • Sirija yra Irakas. Nereikia dar vieno nelagingu pretekstu pradėto imperinio karo. Dar nepakorėme karo nusikaltėlių pradėjusių karą prieš Iraką.

    Publikavo Vėjas Plevėsavičius, 2012 liepos mėn. 25 d. 15:00 (prieš 10 metus)

  • barak hussein obama...ne tik ten,bet visame pasaulyje jie nori sukurt sharyja low...

    Publikavo ahmed, 2012 liepos mėn. 24 d. 14:15 (prieš 10 metus)

 
Archyvas
© Arkadijus Vinokuras, 2011 - 2022 | www.vinokuras.lt | Web Sprendimas: ATO.lt design